Usługi geodezyjne Gdańsk

Usługi geodezyjne – Czy są drogie? Jakiego geodetę wybrać?

Bez kategorii

Potrzebujesz geodety? Chcesz pomierzyć działki, by móc przeznaczyć je na sprzedaż? Zastanawiasz się, czy usługi geodezyjne Gdańsk są drogie? A może twoim problemem jest wybór najlepszego geodety?   Dobrze trafiłeś, ponieważ w tym artykule poruszymy właśnie takie zagadnienia. Zapraszamy do lektury.

Czy usługi geodezyjne Gdańsk są drogie?

Ceny usług geodety różnią się w zależności od regionu naszego kraju. Zależą też od wielu innych czynników. Przede wszystkim od:

  • lokalizacji i powierzchni nieruchomości,
  • liczby rozdzielanych (albo scalanych) działek,
  • stopnia skomplikowania prowadzonej sprawy (m.in. nieuporządkowanego stanu prawnego nieruchomości).

Zobaczmy przykładowe ceny w poszczególnych województwach.

geodeta Gdańsk

Gdzie najtaniej?   

Najpierw zobaczmy ile należy zapłacić za podział działki na pół w województwach:

  •  mazowieckim – 1900 zł,
  • lubuskim – 1800 zł,
  • lubelskim – 1900 zł,
  • pomorskim – 2200 zł,
  • małopolskim – 2000 zł.

Widzimy zatem, że podział działki najdrożej wypada w województwie pomorskim. Czy inne usługi geodezyjne Gdańsk również są tam najdroższe? Co ciekawe, nie. Dlatego nie da się jednoznacznie stwierdzić, w jakim województwie geodeta Gdańsk bierze najwięcej.

Czym się zajmuje geodeta?   

Geodeci zajmują się pomiarem działek i gruntów i to pod wszelkiego rodzaju inwestycje. Dotyczy to również budowy dróg i autostrad. Ale to nie wszystko. Osoby zajmujące owe stanowisko wykonują również mapy do celów projektowych, sporządzają niezbędną dokumentację. Mogą także urządzać tereny rolne lub leśne. Widziałeś kiedyś mapę – papierową lub elektroniczną? Z pewnością tak. Aby stworzyć to przydatne narzędzie potrzebni są właśnie geodeci. Przygotowują oni niezbędne pomiary i gromadzą dane. W zakres zadań geodety wchodzi również prowadzenie ewidencji gruntów czy opis rzeźby terenu i bogactw mineralnych. Przedstawiciele tego zawodu zajmują się również wyceną wartości nieruchomości, na podstawie sporządzonej przez nich dokumentacji geodezyjno-kartograficznej. Trzeba przyznać, że zakres prac geodety jest naprawdę szeroki.

A jakiego specjalistę wybrać? Najlepiej popytać znajomych kogo polecają. Można również zapytać w mediach społecznościowych szersze grono odbiorców. Nazwisko, które będzie się powtarzać najczęściej to najprawdopodobniej geodeta, którego warto wybrać.