Serwis klimatyzacji Gniezno

Serwis klimatyzacji Gniezno i wentylacji – różnice

Bez kategorii

Klimatyzacja, wentylacja – pojęcia znane każdemu. Leczy czy jednak znamy różnice, jakie występują pomiędzy nimi? Podobne działanie, lecz nie takie sam – sprawdź czym różnią się te systemy.

Serwis klimatyzacji Gniezno

Klimatyzacja to urządzenie, w którym nie dochodzi do wymiany powietrza. Cyrkulacja powietrza zachodzi w ramach jednego pomieszczenia. Klimatyzator to urządzenie służące nie tylko do schładzania powietrza, ale również jego ogrzewania. Klimatyzacja składa się z dwóch jednostek:

  • wewnętrznej – znajdują się w niej wymienniki ciepła, a także wentylatory. Występujące w jednostce wewnętrznej filtry przyczyniają się do oczyszczania powietrza z drobnoustrojów;
  • zewnętrznej – w tej części następuje wymiana ciepłego powietrza na zimn. Energia cieplna pobierana jest z powietrza, a następnie trafia do sprężarki.

Zaletą klimatyzatorów jest fakt, że występujące w nich filtry można czyścić, a także wymieniać.

Wentylacja Gniezno co warto o niej wiedzieć?

Zadaniem wentylacji jest odprowadzenie zanieczyszczeń i zapachów z pomieszczenia. Wentylacja niezbędna jest w każdej kuchni oraz łazience, ponieważ jej głównym zadaniem jest również odprowadzenie wilgoci. Wyróżniamy dwa rodzaje klimatyzacji: grawitacyjną oraz mechaniczną. Pierwsza z nich działa samodzielnie, na zassanie naturalnej różnicy powietrza, jaka występuje w pomieszczeniu oraz w środowisku naturalnym. Natomiast wentylacja mechaniczna to wymuszony przepływ powietrza, za pomocą urządzeń mechanicznych, zwanych wentylatorami.

Wentylacja Gniezno

Wentylacja i klimatyzacja – różnice

Zadaniem wentylacji jest dostarczenie świeżego powietrza z zewnątrz do pomieszczenia. Działa bez względu na temperaturę czy warunki, jakie panują na zewnątrz. Wiele osób, które są na etapie budowy domu, decydują się na montaż rekuperacji. Dzięki niej pozyskać można ciepło z wywiewanego przez wentylację powietrza.

Wentylacja jest elementem niezbędnym w każdym domu. Dzięki niej pomieszczenie jest wywietrzone, bez nieprzyjemnych zapachów, a wilgotność powietrza nie jest ciążąca. Klimatyzacja natomiast nie odpowiada za jakość powietrza w pomieszczeniu, a jego temperaturę. Jest wykorzystywana szczególnie latem, w upalne dni, kiedy temperatura powietrza jest wysoka.

Ważne jest, aby klimatyzacja i wentylacja ze sobą współgrały.