Norma pn-en 1317

Jak zapewnić bezpieczeństwo na drodze?

Bez kategorii

Codziennie słyszymy o wypadkach, które mają miejsce na drogach. Często jest to wina kierujących, jednak zdarza się, że wpływają również na to warunki na drodze. Drogi, szczególnie te ekspresowe oraz autostrady powinny być wykonane tak, aby każdy kierowca mógł czuć się bezpiecznie. Co wpływa na bezpieczeństwo na drodze? O czym, jako kierowcy nie powinniśmy zapominać?

Czynniki wpływające na bezpieczeństwo na drodze

Na bezpieczną jazdę podczas podróży samochodem wpływa wiele czynników. Dla wykonawców dróg ważne jest nie tylko zrealizowanie projektu w terminie, ale przede wszystkim wykonanie bezpiecznej drogi. Szczególna uwagę zwraca się na autostrady oraz drogi ekspresowe. Co wpływa na to, że droga jest bezpieczna?

  • Odpowiednie oświetlenie – każda droga powinna być odpowiednio oświetlona, szczególnie na przejściach dla pieszych. Widoczność w pochmurne dni oraz w zmroku jest ograniczona.
  • Zabezpieczenie przed dzikimi zwierzętami – jest bardzo ważne  głównie przy drogach szybkiego ruchu i autostradach. W przypadku uderzenia w zwierzę podczas szybkiej jazdy skutkować może nawet śmiercią kierowcy.
  • Barierki drogowe – stanowią ochronę dla kierowcy podczas wypadnięcia z drogi. Dzięki nim często samochód zatrzymuje się w bezpiecznej odległości .
Barierki drogowe

Zachowania kierowców na drodze

Na bezpieczeństwo na drogach ogromny wpływ ma zachowanie kierowców podczas jazdy. Nie tylko zachowanie odpowiedniej prędkości pozwala uniknąć kolizji czy wypadku. Co jeszcze wpływa na bezpieczną jazdę? Jakie nawyki powinni mieć kierowcy?

  • Zapięte pasy – każdy kierowca powinien nie tylko sam zapinać pasy, ale również domagać się tego od innych uczestników podróży.
  • Dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze – w przypadku, kiedy pada deszcz lub śnieg, albo występuje mgła warto zdjąć nogę z gazu.
  • Jazda na trzeźwo – niestety nie każdy kierowca o tym pamięta. Często przyczyną wypadku jest jazda kierowcy pod wpływem alkoholu bądź narkotyków.
  • Sprawne auto – przed rozpoczęciem jazdy każdy z nas powinien pamiętać o przeglądzie technicznym auta. Sprawne auto to podstawa bezpiecznej jazdy.

Na bezpieczeństwo na drodze wpływają nie tylko czynniki zewnętrzne, ale również zachowania kierowców podczas podróży. Przestrzeganie wszystkich zasad skutkuje zmniejszeniem ryzyka wypadku na drodze.